Vundament

Vundament on maja aluskonstruktsioon, millele toetuvad seinad ja talad ning mis kannab ehitisele mõjuvatest jõududest põhjustatud koormuse üle aluspinnasele. Toetav pind, mille peale vundament tehakse, on killustikupadi; pind, millega vundament pinnasele toetub, on taldmik ning maapealne osa sokkel.

Palkmajade ja elumajade puhul kasutatakse enamasti järgmisi vundamendi tüüpe: lintvundament, alusplaatidest vundament või vaivundament.

Kuna palkmaja on kerge, ei nõua see väga keerukat vundamenti. Väga oluline on juba alguses teada, millist vundamendi tüüpi kasutada, sest see on otseselt seotud maja vundamendiprussidega.

Vundamendi tüübi valik tuleks teha selle põhjal, millised on pinnase või geodeetiliste uuringute tulemused.  Pärast seda, kui on välja arvutatud pinnase kandevõime, võib alustada pinnale sobiva vundamendi projekteerimisega. 

Palkmaja vundamendi valik peaks põhinema maja pindalal ja suurusel. Kui pinnas sisaldab palju savi, lubjakivi või liiva, on soovituslik kasutada lintvundamenti. Kui maapind on madalam, tuleks vundament ehitada vundamendivaiadele.  

Vundamendi tüübid:

Lintvundament

Palkmajad ehitatakse tihti lintvundamendile, mille eeliseks on madalad kulud ja lühike ehitusperiood. Lintvundamendi tegemisel ehitatakse pärast kaevetööde ja pinnase tihendamist kandvate seinte alla raudbetoonist taldmik. Olenevalt sellest, kui kõrge on sokkel ja kraavi sügavus kaevetöödel, laotakse taldmiku peale kolm või enam ridu fibo plokke. Vundamendi sokli sisemine osa soojustatakse vahtpolüstüreeniga ja täidetakse liivaga. Pärast liivaga tihendamist paigaldatakse põranda alla kommunikatsioonid ja soojustus. Kui raamistik ja põranda küttetorud või küttekaablid on paigaldatud, valatakse viimases etapis peale raudbetoon. 

Plaatvundament

Monoliitse plaatvundamendi eelis on selle suur kandevõime, mistõttu kasutatakse seda tüüpi vundamenti ebastabiilsete savist või vesiliivast pinnaste puhul. Plaatvundamendi tegemisel kooritakse esmalt maha maapinna pealmine huumuskiht, tehakse liivast alus ja antakse vastavalt kõrgusmärkidele kõrgus maapinnast. Siis ümbritsetakse tihendatud liiv vahtpolüstüreeniga, kaetakse vastupidava ja tugeva hüdroisolatsioonkilega ning paigaldatakse kommunikatsioonid. Pärast saalungite ehitust ja armatuuri sidumist valatakse kogu ettevalmistatud konstruktsioon betooni. 

Suurim erinevus lintvundamendi ja plaatvundamendi vahel seisneb selles, et plaatvundamendi puhul valatakse põrand vundamendiosadega koos, kuid lintvundamendi puhul on põrandakonstruktsioon vundamendist eraldi.

Vaivundament

Ebastabiilse pinnase puhul võib ehitada ka vaivundamendi või postvundamendi. Vaiad või postid süvistatakse nii sügavale maasse (või kaevatakse auk ning postid valatakse betoonist), et maja ehitamiseks on tagatud piisav kandevõime. Postvundamendi eeliseks on madal ehituskulu.

Vundamendiprussid

Vundamendiprussid paigaldatakse vundamendi peale. Seinad paigaldatakse hiljem vundamendiprussidele. Vundamendiprussid on kastetud puidukaitsevahendisse. Soovitame tungivalt vundamendiprusse mitte paigaldada otse betoonile, vaid bituumenile (bituumen ei kuulu komplekti). See väldib niiskuse jõudmist puitu. Mõnedel juhtudel paigaldatakse seinatalad ilma vundamendiprussideta otse vundamendi peale. Sellisel juhul on soovituslik alumise rea seinadetailid immutada puidukaitsevahendiga.

Vundamendiprusside ristlõiked:

  • 45 x 70 mm
  • 60 x 80 mm
  • 45 x 95 mm
  • 45 x 145 mm
  • 45 x 195 mm

Erijuhtudel on võimalik kasutada ka liimpuitu.

Vundamendi/põranda soojustus - olenevalt vundamendiprusside kõrgusest on soojustus võimalik paigaldada vundamendiprusside vahele (põrandalaudade alla), seda juhul kui vundament pole eelnevalt juba soojustatud. 

Põrand

Palkmajadele võib ehitada mistahes tüüpi põranda (põrandaplaadid, laudpõrand jne). Palmako pakub laudpõrandaga maju, millele on vundamendi tüübist olenevalt mitmesuguseid paigaldusvõimalusi. Standardse tarne puhul on Palmako majad varustatud 80 mm kõrguste põrandataladega, mis sobivad kasutamiseks nii plaat- kui lintvundamendi korral. Valida saab kahe põrandalaua paksuse vahel: 19 mm ja 28 mm.